Pzt - Cts 9.00 - 17.00, Pazar KAPALI
|

Hizmetlerim

Sağlıklı ve dengeli bir diyet ile kilo vererek zayıflamak sizi yalnızca daha zayıf bir bedene kavuşturmaz. Aynı zamanda daha sağlıklı olmanızı ve sağlık risklerinizin azalmasını da sağlar. Kişiye özel hazırlanmış diyet programı ise bu yoldaki başarının altın anahtarıdır.

Peki nedir bu kişiye özel diyet?
Öncelikle diyet sizin sağlık parametreleriniz göz önüne alınarak hazırlanmalıdır. Yani varsa sahip olduğunuz kronik hastalık, kullandığınız ilaç-takviyeler, vücudunuzdaki vitamin-mineral rezervleri gibi hayati değerlere diyet oluşturulmadan önce bakılmalı ve diyet bu değerlere uygun hazırlanmalıdır.
Fiziksel aktivite düzeyiniz belirlenmelidir. Gündelik yaşantınızdaki temponuz veya egzersiz yapıyorsanız türü ile günlük enerji harcamanız hesaplanarak diyete katkısı hesaplanmalıdır.
Fazla kilonuz ve varmak istediğiniz kilo değerleri ile hedefler gerçekçi ve başarılabilir şekilde oluşturulmalıdır. Kilo durumunuza uygun 1 haftalık, 1 aylık hedefler ve sonuç hedef belirlenerek sürecin takibi sağlanmalıdır.
Beslenme davranışlarınız üzerinde konuşarak damak tadınıza ve kültürel yeme alışkınlıklarınıza en uygun besinler ile diyetin içeriği oluşturulmalıdır.
Gündelik yaşantıdaki uyku ve yeme saatleriniz göz önünde bulundurularak diyetin sizin iş veya yaşam dengenizi bozmayacak şekilde organize edilmesi sağlanmalıdır.

Sağlıklı ve dengeli beslenme sadece sağlığın devamlılığı için değil aynı zamanda bir takım hastalıkların tedavisinde de elzemdir. Gündelik hayatımızda uyguladığımız dengeli beslenme planları bizi hastalıklardan korur. Fakat herhangi bir hastalığa sahip bireyler için beslenmenin önemi daha fazladır.

Hastalığa sahip bireyin beslenme şekli hastalığın tedavi ve iyileşme sürecini en çok etkileyen faktörlerin başında gelir. Hatta birçok kronik hastalıkta ilaç yani medikal tedavi ancak beslenme tedavisi ile birlikte yürütüldüğünde iyileşme sağlamaktadır.

Beslenme tedavisi gerektiren kronik hastalıklara bakacak olursak;
Diyabet
Hipertansiyon ve diğer kalp-damar hastalıkları
Gastrointestinal sistem hastalıkları ( Gastrit, divertikül, çölyak vb.)
Kanser
Obezite
Bazı genetik hastalıklar
Böbrek ve üriner sistem hastalıkları
Organ hasarları ve yetmezlikleri
Solunum sistemi hastalıkları
Yaşlılığa bağlı hastalıklar (Osteoporoz, Alzheimer vb.).

Çocuklarda beslenme sadece büyüme gelişme için değil aynı zamanda ilerleyen yaşlardaki hastalık risklerini azaltmak için önemlidir. Ek gıdaya başlanılan bebeklik döneminden ergenliği kadar geçen sürede uygulanan beslenme şekli yetişkinlikteki kilo ve sağlık risklerini belirler.

Çocuk beslenmesinde dikkat edilecek temel unsurlar şunlardır;
Hareket düzeyine göre kalori dengesinin sağlanması,
Kilo ve boy kontrolünün sağlanması,
Besin gruplarının hepsi ile günlük dengeli bir beslenme planı oluşturulması,
Besin çeşitliliği sağlanarak sağlıklı beslenme davranışının geliştirilmesi,
Sağlıksız gıda bilincinin oluşturulması,
Şeker ve şekerli gıdaların zararları ve tüketimi konusunda kendi bilincinin oluşturulması,
Spor ve hareketlilik konusunda desteklenmesi,
Herhangi bir hastalığı ya da fazla kiloya sahip ise uzmanlardan alınan program ile takip edilmesi.

Hamileliğin ilk gününden itibaren annenin aldığı besinlerin hepsi bebeğin de beslenmesini sağlar. Yani annenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi bebeğin de gelişimi ve sağlığı için oldukça önemlidir.

Hamilelik boyunca dikkat edilecek en temel beslenme kuralları şekildedir;
Fazla kalori alımından kaçınarak hızlı ve aşırı kilo alımının engellenmesi,
Günlük protein, karbonhidrat ve yağ alımının dengeli ve yeterli olmasının sağlanması,
Vitamin ve minerallere artan ihtiyaca uygun olarak annenin beslenmesinde yer verilmesi,
Su ve sıvı tüketimin düzeyinin arttırılması,
Günlük hareket düzeyine ve varsa yaptığı spora uygun enerji dengesinin sağlanması,
Annenin besin çeşitliliği konusunda bilinç düzeyinin arttırılması,
Hazır ve paket gıda kullanmaması ve zararları konusunda anneye bilgi verilmesi.

Sporcularda performansı belirleyen faktörlerden birisi de beslenme şekli ve buna bağlı olarak gelişen vücut kompozisyondur. Sporcunun sağlığını korumak ve geliştirmek, spor sakatlanmaları ihtimalini azaltmak ve performansı arttırmak için sporcunun kişisel özelliklerine ve spor dalına uygun beslenme programı oluşturulmalıdır.

Sporcu beslenmesinde dikkat edilmesi gereken noktalar şöyledir;
Sporcunun alması gereken enerji miktarı ve bu enerjinin hangi besin kaynakları ile sağlanacağının dikkatlice belirlenmesi,
Besin öğesi ve vitamin-minerallerin diyetinde yeteri miktarda bulunması,
Enerji ve besin öğesi depolarının dikkatlice izlenerek gerekirse besin takviyeleri ile desteklenmesi,
Su ve sıvı tüketimi konusunda gerekli hesaplamaların yapılması ve sporcunun bu konuda bilinçlendirilmesi,
Antrenman, müsabaka ve dinlenme zamanlarındaki enerji dengesinin korunmasının sağlanması.
Kilo kazanımı ve kaybı takibinin iyi değerlendirilmesi.

Şirket çalışanları ve yöneticilerine yönelik işyeri koşullarında verilen bir sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıkları geliştirme yöntemidir. Bu program ile kişiler kilo yönetimi, sağlıklı beslenme ve sporcu beslenmesi gibi birçok konuda davranış ve alışkanlıklarını geliştirme ve iyileştirme fırsatı bulurlar.

Daha sağlıklı ve motivasyonu yüksek çalışanların hedeflendiği kurumsal beslenme danışmanlığının şirket kazanımlarını sıralamak gerekirse;
Diyetisyen ile yapılan birebir görüşmeler ile kilolu çalışan ve yöneticilerin sağlıklı kilo kaybı süreci rutin takibi sağlanır,
Sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmek isteyen çalışan ve yöneticiler için sağlıklı yiyecek seçim ve değişim programları uygulanır ve rutin takibi sağlanır,
Spor yaparken aynı zamanda kilo kontrolü sağlamak isteyen çalışan ve yöneticiler için sporcu beslenmesi programları oluşturulur ve rutin takibi sağlanır,
Doğru ve sağlıklı menü planlamalarının yapılması ile şirket genelinin sağlığının korunması hedeflenir,
Doğru ve işlevsel menüler ile yemek hazırlama ve servis esnasında oluşacak atıklara bağlı maddi kayıpların en aza indirilmesi hedeflenir,
Şirket içi tüm çalışanlarla birlikte yapılacak interaktif toplantı ve seminerler ile tüm çalışanları sağlıklı beslenme ve spor ile ilgili tutum ve düşüncelerini iyileştirmek ve motivasyonlarını geliştirmek hedeflenir,
Şirket içinde ortak alanlara sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme ve spor ile ilgili hatırlatma notları hazırlanır ve farkındalık düzeyi arttırılmaya çalışılır.
Sağlık harcamalarını en aza indirme hedefi ile çalışanların verimliliğinin arttırılması hedeflenir.

Şimdi Sıra Sizde!

Hemen şimdi sağlıklı bir yaşam için adım atın ve buraya tıklayarak benimle iletişime geçin!