Pzt - Cts 9.00 - 17.00, Pazar KAPALI
|

Bebekle Seyahat İpuçları / Bebekler Tatilde Ne Yer, Ne İçer?

Öncelikle şundan emin olalım; bebekler ve çocuklar farklı yerler görmekten, anne-babaları ile ev dışı ortamlarda vakit geçirmekten inanılmaz keyif alıyorlar. Durumu zorlaştıran ve içinden çıkılmaz hale gelen biz anne-babaların control-freak tavrı (özellikle annelerin). Aman ne yer, aman ne içer, ay şimdi uçakta ya da arabada durur mu, ağlarsa ya, kesin şimdi yatağını arayacak… Bunlar tamamen biz annelerin düzen kurma ve bu düzeni sürdürme çabalarının sonucu. Çocuğun mutluluğu ve sosyal gelişimi yerine fizyolojik ihtiyaçlarını sağlayan bu düzen çalışmalarımıza biraz ara verip bu yazın, sonrasında sonbaharın ve yine sonrasında da kışın hatta bütün bir çocukluğunun keyfini birlikte çıkaralım 🙂 Çabucak geçen çocukluk yıllarını çok güzel hatıralarla yaşayalım.

En çok kafamıza takılan konu, bebeğin beslenme rutininin bozulması. 0-2 yaş arası çocuklar için besinler ve sağlıklı beslenme elzem. Evdeki düzenin aynısı olmasa da tatilde de bebeklerin aç kalmadan hatta evdeki kadar sağlıklı beslenebileceğini unutmayın.

Peki bu el kadar bebeler tatilde ne yer, nasıl beslenir? Bu konuyu yaş aralıklarına göre incelemek daha mantıklı olacak:

0-2 Ay: Deneyimleyen kişiler tarafından, bu dönem tatil için en rahat dönemlerden biri diye rivayet ediliyor. Çok sert bir kış dönemi doğum yaptığım için kendim deneyimleyemedim, ama yapanlar memnun. Şöyle ki yeni doğmuş bebemiz hali hazırda ya anne sütü ile ya da 3-4 saatte bir steril bir ılık su ile karıştırılan mamalar ile beslenmekte ve nereye bıraksanız oracıkta uyuyuvermekte. Yani en tatile gidilesi zamanları 🙂
2-6 Ay: Algısı iyice açılmış, gaz sorunları geçmiş, kabızlık problemi varsa hafiflemiş bebeklik dönemi. Tam bir yeme ve uyku düzeni oluştuğu için bu dönem 0-2 ay döneminde çok daha rahat geçebilir. Yine anne sütü veya mama ile besleme rahatlığına devam ediyoruz.
6-9 Ay: Ek gıdaya geçişin gözümüzde çok büyüdüğü dönem. Gereksiz endişelerin ve doktor doktor gezip ek gıda hakkında kitaplar okumanın sonucunda, altı üstü bir kaç parça sebze ve bir kaç kaşık yoğurt ile beslenmeye başlanılan dönem. Bir çok anne (özellikle ilk bebeklerinde) gereksiz endişeye kapılarak türlü türlü tarifler geliştirmeye ve ek gıdaya geçişi bir seramoniye dönüştürmeye çalışıyor. İyi biliyorum çünkü ben de yaptım 😀 Dolayısıyla bu dönem kontrol manyağı annenin tatilden en çok korktuğu dönem. Fakat tarif basit; biraz sebze ve biraz yoğurt. Tüm 4-5 yıldızlı otellerin alakart menüsünde olan, olmasa da rahatlıkla rica edip mutfaklarında kendi ellerinizle bile hazırlayabileceğiniz iki basit yiyecek. Bir de ben zaten bunlara başlamıştım, alıştı diyorsanız meyve de ekleyip daha da rahat bir tatil geçirebilirsiniz. Meyve püresi ise tek sorun; belirtmek isterim ki “cam rende bavula sığıyor” 🙂 🙂 🙂
9-12 Ay: “Artık ek gıda demeyelim, hafif yumuşak, normal etli bir yemek diyelim” zaman dilimi. Ek gıdaya geçişi rahat olan bazı bebeklerin ufak porsiyonlar şeklinde ne verseniz yiyor durumu bile gelişebiliyor bu dönemde. Dolayısıyla hiç korkulacak bir durum yok bu dönem içindeki tatillerde de. Hatta bebeğiniz yarı katı ve partiküllü gıdayı ufak çiğneme hareketleri ile yemeye alıştıysa çorba bile bir öğün olabilir onun için. Yani otel tatili de olsa bir tur tatili da olsa artık çorba olan her yer sizin için evde farksız. (Ne olur bebeklerinizi çorba ile ek gıdaya başlatmayın, yazı yakında blogda > Ek Gıda Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar )
1 yaş ve sonrası: 1 yaşından sonra çocuk doktorlarının beklentisi bebeklerin aile sofrasında pişen her şeyden yiyebiliyor olması. Tatilde sağlıklı olduğuna inandığınız, katkı maddesi ve aşırı miktarda şeker içermeyen her yiyeceği bebebğinizle paylaşabilirsiniz 🙂

Bebek ile tatil yapanlar için ip uçları;

Mutlaka kendi çatal kaşığını yanınızda bulundurun,
Tatil süresince zor durumlarda kaldığınıza kavanoz sebze/meyve püresi kullanmaktan çekinmeyin,
Ek gıdaya başlamış bebeğin tatilde su gereksinimini mutlaka karşılayın, yaz tatili ise daha fazla su vererek su kaybını önleyin.