Pzt - Cts 9.00 - 17.00, Pazar KAPALI
|

“Karabuğday” Glutensiz Diyetlerin Baş Tacı

Halk arasında diyet demek “ekmeği kesmek” demekti yıllar boyu, ki hala da öyle olduğu yönünde rivayetler var 🙂 Biz bilim insanları da diyoruz ki “ekmeksiz daha doğrusu karbonhidratsız diyet olmaz!” Aslında mevzu şundan ibaret; genetik geçmişimizden gelen gluten duyarlılığı bazı metabolizmalarda bağırsak hassasiyetine neden oluyor. Bu durum da kilo alma, kilo verememe, ödem ve gaz-hazımsızlık gibi semptomlar ile kişiyi epeyce rahatsız edebiliyor. Tüm dünya genelinde mayalanarak hazırlanmış tahıl ürünleri yani gluten denen proteini içeren besinlerin tüketimi ortak bir kültür ve ne yazık ki günümüz yiyecekleri ile ömür boyu glutensiz beslenmek diye bir diyet yaklaşımı şimdilik mümkün değil. Kısa süreli ve günlük besinlerin bir kısmının değiştirilmesi ile oluşturulan glutensiz diyetler ile hayat kurtarıcı etkilere ulaşmak ise mümkün.

Tamamen karbonhidratsız bir diyeti uzun süre yapmak mümkün değil. Özellikle diyetin en temel karbonhidrat kaynağı olan tahıllar (buğday, arpa, yulaf, çavdar) hem bazı B grubu vitaminler için en önemli kaynağımız hem de günlük almamız gereken karbonhidratın da büyük çoğunluğunu oluşturuyorlar. Ne yazık tüm bu tahıl taneleri ile hazırlanan yiyeceklerin hepsi de gluten proteini içeriyorlar.

Durum böyle olunca sahneye karabuğday ya da diğer adı ile greçka çıkıyor. Hem tahıl tanesi, hem B grubu vitamin zengini hem de glutensiz! Yani kendi bünyesinde küçük bir mucize. Kendisi ekmek yerine birçok şekilde kullanıldığı gibi, unu da işlevsel olarak bir çok yiyeceğin hazırlanmasında kullanılıyor. Lif ve protein içeriği de oldukça yüksek olunca tokluk süresini uzun tutarak zayıflama diyetlerinin vazgeçilmezi haline geliyor.

Karabuğday aynı bulgur gibi pişirilip (1’e 2 ölçü su ile haşlanarak ya da sıcak suda 1 gece bekletilerek) 2-3 gün arasında buz dolabında saklanabiliyor. Aromatik ve kendine has tadından hoşlanmayanlar için en basit kullanım yolu yoğurt veya baharatlar ile karıştırmaktır. Haşlanmış olarak tüketmek istemezseniz, un formunu kullanabilir ya da yeni çıkan karabuğday-çavdar karışımlı paket ekmekleri deneyebilirsiniz, ama unutmayın ki bu ekmeklerde de gluten bulunmaktadır.

Bu karabuğdaylı tarifler kullanımı konusunda biraz ip ucu verecektir;

Karabuğdaylı lorlu salata – güne güzel bir başlangıç için çok iyi bir kahvaltı alternatifi,
Karabuğdaylı soğuk ayran çorbası (semizotu, dereotu ve nane ile)- hafif bir yaz öğle yemeği,
Balık ızgara yanında karabuğdaylı mevsim salata – dengeli bir akşam yemeği,
Karabuğday unlu krep – küçük bir porsiyon yerli muz ile bir ara öğün.
Karabuğday, meyve, badem ve probiyotik yoğurt – yine güzel bir başka ara öğün.

Bu öğünleri farklı sebze ve meyveler ile çeşitlendirerek 7 ila 10 günlük zayıflama programlarına dönüştürmek çok kolay.