Pzt - Cts 9.00 - 17.00, Pazar KAPALI
|

Kestane / Kış Aylarının Vazgeçilmezi

Kestane yenebilen bir tohumdur. Tüm bitki tohumlarında olduğu gibi yararlı besin öğeleri açısından zengindir. Diğer yenebilen tohumlara oranla daha az yağ daha fazla nişasta içerir, bu sebeple nemli ortamlarda kolaylıkla bozulur.

Çok eski zamanlardan bu yana mutfağımızda yer bulmuştur. Özellikle Osmanlı mutfağında yemeklere kıvam vermede ve birçok tatlının içerisinde kullanılmıştır.

Sağlık açısından faydaları nelerdir?

Vitamin – mineral zengini bu tohumun birçok faydalı etkisi vardır. Potasyum, magnezyum, çinko mineralleri ve B grubu vitaminleri sayesinde başta bağışıklık ve sinir sistemi üzerinde olmak üzere birçok faydalı etkiye sahiptir. Özelikle gribal enfeksiyonların artış gösterdiği kış aylarında bu hastalıklardan korunmak için haftada birkaç gün tüketmekte fayda var.

İçerdiği mineraller sayesinde cilt ve saça iyi gelir.

Lifli yapısı sayesinde kalp-damar sistemini korumaya ve sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcıdır.

Yine içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde kanserden korunmada etkilidir.

Özellikle spor ve diyet yapan kişilerde vitamin-mineral ihtiyacını sağlayan glutensiz bir enerji kaynağıdır.

Ne kadar tüketilebilir?

1 tanesi 15-20 kalori arasında değişir. 1 porsiyonunda ise 3-4 adet olmalıdır.

Bu değerler ile 1 porsiyonun yani 3-4 adedinin 1 dilim ekmeğe eşit olduğunu bilerek tüketmekte fayda var. Bu sebeple en fazla haftada 3 kez 1 porsiyon tüketmek gerekir.

Şeker içeriği yüksek bir besin olduğu için şeker hastaları tüketirken miktara dikkat etmeli, tek seferde 3 adetten fazla yememelidir.