Pzt - Cts 9.00 - 17.00, Pazar KAPALI
|

Ketojenik Diyet / Obezite Cerrahisinin Tahtını Sallayan Diyet

Ketojenik diyet, vücudun temel enerji kaynağı olan karbonhidratların diyetten çıkarılması esasına dayanan diyet yaklaşımıdır. Enerji kaynağı olarak karbonhidrat bulamayan organizma, hücre içinde üretilen ketonlar ile bu ihtiyaçlarını karşılamaya çalışır. Peki ketonlar nasıl üretilir? Ketonlar, uzun zamandır vücutta depolanan ve o bölgesel yağlanma dediğimiz blok yağların kırılması ile ortaya çıkarlar. Yani şikayetçi olduğunuz bölgesel yağlarınız var ise ketojenik diyetler tam size göre.

Esas olarak epilepsi ve kanser tedavisinde tercih edilen bir diyet şeklidir ketojenik diyet. Fakat son yıllarda yapılan araştırmalar ile antiaging, insülin direnci, polikistik over gibi bir çok farklı alanda tedavi sağlayıcı etkileri olduğu bilinmektedir.

Aslında çok uzun zamandır gündemi meşgul eden Atkin’s, Dukan gibi popüler diyetlerin de hedefledikleri ketojenik etkidir. Ancak günlük hayatta tükettiğimiz besinlerin, tamamen yağ ya da tamamen protein ya da karbonhidrattan oluşmaması bu tür diyetleri karmaşık hale getirmektedir. Hep aynı tarz öğünlerin tüketilmesi ve algısal olarak karbonhidrata olan düşkünlüğümüz ile bu tür diyetlerin sürdürülebilir olmaması başarı ihtimalini düşüyor.

Günümüz gelişen gıda teknolojisi ile kaliteli protein oranı yüksek günlük beslenme düzenini bozmayan hazır gıdalar ile ketojenik diyet yapmak mümkün. Bu ürünler, kızarmış ekmek, makarna, çorba, çörek, kraker, çikolata bar, puding çeşitliliğinde olduğu için diyet yapan kişiyi tek düzeliğe sokmadan ve algısal karbonhidrat isteğimizi karşılayacak şekilde düşünülmüş. Kısa sürede etkili ve kalıcı kilo kaybı için, bu ürünler son zamanlarda birçok diyetisyenin diyetinde yerlerini buldu.

Günlük enerji ve besin öğesi ihtiyacı göz önüne alınarak yalnızca bir diyetisyen tarafından reçete edilebilen bu besinler sayesinde kısa sürede etkili bir yağ kaybı ve başarılı sonuçlar elde ediliyor.