Pzt - Cts 9.00 - 17.00, Pazar KAPALI
|

“Kinoa” Modern Zaman Diyetlerinin Bulguru

Türk yemek kültürü denince akla ilk gelen tahıl genelde bulgur olur. Geçmişten günümüze bulguru evlerimizde üretmiş, tüketmiş ve bundan yüzlerce farklı bölge kültürüne has tarifler yaratmışız. Besin değeri yüksek bulgurun tahtını sallamaya aday bir tahıl görünümlü kinoanın ise bulgurdan geri kalır yanı yok.

Kinoa aslında bir tahıl türevi değil. Güney Amerika civarlarında çok eski yıllardan bu yana tarımı yapılan ıspnakagiller familyasından kinoa bitkisinin tohunlarıdır kendisi. Yapısı, tadı ve fiziki benzerliği ile kendini tahıldan saydırmayı başarmış. Dış kabuğu soyulmadan önceki halinde tadı acı iken, dış kabuğu soyulduktan ve su ile şişirildikten sonra ağızda bulgur ve irmik arası bir tat bırakmaktadır.

Bulgur ile aklınıza gelebilecek her tarifi kinoa ile yapmak mümkün, hatta kinoa ile sağlıklı hale getirmek de mümkün. İçerdiği kıymetli proteinler ve yapısında gluten olmayışı ile diyetsever ve sağlığına düşkün herkesin gözüne girmiş durumda. Özellikle protein diyeti, glutensiz diyet gibi diyetleri sık deneyenler için vazgeçilmez bir enerji kaynağı olarak kullanılıyor. Aynı buldur ile olduğu gibi karabuğday ile de aralarında ciddi bir rekabet mevcut.

Üç farklı renkte formu mevcuttur; beyaz, kırmızı ve siyah. Beyaz olan açık renkli bulgur görüntüsünde olup en nötr aromaya sahip olan çeşididir. Kırmızı ise salatalarda kullanılan formdur. Siyah acımsı aroması nedeni ile en az tercih edilen formudur.

Peki ne yapılır bu kinoa ile diye soracak olursak… Kısır, salata, pilav, dolma, omlet, müsli, kurabiye, puding, smootie… Sizin yaratıcılığınıza sonsuz uyum sağlayacak bir besin kinoa.