Pzt - Cts 9.00 - 17.00, Pazar KAPALI
|

Lohusalıkta Kilo Alma Sendromu

Doğumdan sonra kilo almak, son zamanlarda sıkça karşılaştığımız ve annenin duygusal hali ile yakından alakalı bir durum. Normal koşullar altında, anne süt vermeye devam ettiği süre boyunca doğumdan sonra ilk 6 aylık periyotta doğum kilolarından kurtulabilir. Bu yavaş ama emin adımlarla ilerleyen bir süreçtir. Metabolizması yavaş çalışan ya da süt verimi düşük olan annelerde ise bu süreç 12 aya kadar uzayabilir. Ancak kilo verme sürecinin tersi süreçler, yani annenin doğum sonrası kilo alması da sıklıkla karşımıza çıkmaya başladı. Bu duruma neden olan birkaç faktör sayabilirim.

Birincisi ve önceliklisi; özellikle hamileliğin son trimesterinde yeme alışkanlıkları kötüleşip aşırı kilo alan annelerin başına gelen türüdür. Bir davranışın alışkanlık haline dönüşmesi sadece 21 gün sürmektedir. Hamilelik de iyi ya da kötü alışkanlıkların rahatlıkla gelişebileceği uzun bir dönem. Ve durum şöyle gelişiyor; anne son 3 aylık dönemde aşırı yeme atakları ile normalden fazla kilo alımına gidiyor, doğum sonrası da aynı yeme alışkanlıklarını sürdürme eğiliminde oluyor. Sonucunda ise; doğum sonrası günlük alınan enerji miktarını azaltarak kilo kaybetmesi düşünülen anne, hamilelik dönemindeki aşırı besin tüketimini sürdürerek kilo almaya doğumdan sonra da devam ediyor. Karşılaştığım doğum sonrası kilo artışı durumlarını yaşayan annelerin büyük bir çoğunluğu bu durumu doğrular şekilde kendi hikayelerini anlatıyorlar.

İkincisi; süt kaygısı… O kaygı ki kaygıların en fenası, en başa çıkılması zor olanı ( kendimden biliyorum 🙂 ) Bir de ortalıkta gezinen anne-kayınvalide gibi aile büyükleri var ise, şerbetli şekerli ne varsa yenilip içilecek demektir. Unutmamak lazım ki verimli anne sütünün iki temel kuralı vardır; ilki günde 4 litreye ulaşan sıvı tüketimi diğeri ise protein ağırlıklı ve dengeli beslenme. (Süt arttırıcılar ile ilgili yazı yakında blogda… ) Aile baskısı, süt endişesi derken yenilen ve içilen her şekerli-şerbetli besin kilo olarak size dönecek ve vücudunuzun bilimum bölgelerinde depolanacaktır, bilginize.

Üçüncüsü ise tamamen metabolizmal. Yani doğum sonrasında annede meydana gelen tiroid hormonu dengesizlikleri. Eğer yetersiz salınan tiroid hormonlarınız var ise bu durumda da doğum sonrası kilo artışı görülebilir, dengeli besleniyor ve kilo kaybı yerine kilo artışı yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurarak tirod testlerinizi yaptırın.

Her ne yerseniz yiyin, özellikle bebeğinizi emziriyorsanız bırakın kilo mevzusu bir yana dursun bebeğinizin sizin yediklerinizle beslendiğini unutmayın. Siz ne kadar sağlıklı beslenirseniz, bebeğiniz de o kadar sağlıklı beslenecektir.