Pzt - Cts 9.00 - 17.00, Pazar KAPALI
|

Ramazanda Tahin-Pekmez İle Tok Kalın

TAHİN;

Tahin, yağlı tohumlardan olan susamın mekanik olarak ezilmesi ile elde edilen ve faydaları saymakla bitmeyen bir besindir. Özellikle içeriğinde bulunan B vitaminleri sayesinde sinir sistemini koruduğu ve böylelikle çok etkin bir şekilde antidepresan görevi gördüğü bilinmektedir. Ayrıca yine içerdiği B gurubu vitaminleri sayesinde günlük enerji metabolizmamızı düzenlemesini sağlar.

Tahin içerdiği bir diğer vitamin olan E vitamini sayesinde; hücre yenilenmesine katkı sağlayarak kanser, diyabet gibi hastalıklardan korunmaya ve yaşlanmaya karşı da etkilidir. Bu özellikleri ile Tahin; Ramazan süresinde oruç tutan bireylerin sinir sistemi ve enerji metabolizmalarını koruyarak daha enerjik hissetmelerini sağlar ve kişileri uyku hali ve depresyon durumlarından korumaya yardımcı olur.

PEKMEZ;

Pekmez denilince akla ilk olarak demir ve kalsiyum gibi insan sağlığı için çok önemli mineraller geliyor. Kansızlığın önlenmesi ve tedavisinde çok eski zamanlardan bu yana kullanıldığı bilinen pekmez, bunun yanı sıra kemik gelişimi ve kemik yapısının korunması için de faydalı.

Pekmez yoğun enerji ve mineral içeriği ile oruç tutan kişiler için günlük enerji ve mineral ihtiyacını sağlamaya fazlasıyla yardımcı olacak bir besindir.

TAHİN-PEKMEZ;

-Özellikle Ramazan süresince artan tatlı ihtiyacını tahin-pekmez ikilisi ile karşılamak sağlık açısından da faydalı.

-İkisi ayrı ayrı saymakla bitmeyen faydalara sahip tahin ve pekmez bir araya geldiklerinde ise ayrı bir mucize ortaya çıkarıyorlar;

-Tahinin içerdiği susam yağı, pekmezde bulunan yoğun şekerin emilimini yavaşlatarak hızlı insülin salınımını önler. Böylelikle başta insülin direnci olmak üzere kan şekeri ile ilgili problemlerin ortaya çıkmasını engelliyor.

-İftarda ve sahurda 1’er tatlı kaşığı şeklinde tüketeceğiniz tahin-pekmez; hem sağlığınızı korur hem de Ramazan ayı boyunca sizi zinde tutar.