Pzt - Cts 9.00 - 17.00, Pazar KAPALI
|

Şahsına Münhasır Bir Meyve Olarak “Avokado”

Avokado alıp eve gelen insanların yaşadıkları tüketim (tüketememe) aşamaları şu şekildedir;

Marketten aldım,
Eve getirdim,
Biraz olmamış bu galiba,
Yarını bekleyeyim de olgunlaşsın,
Ertesi gün baktım,
Fazla olgunlaşmş > doğrudan çöpe! 😀 😀 😀

Yemeyi başardığımız zamanlarda çok da keyifli lezzetler sunabilen bir meyve avokado. Hele ki içerdiği iyi yağ asitleri ile de faydaları saymakla bitmeyen cinsten. Doyamamış yağ asitleri, bir miktar protein, yüksek oranda lif ile bir diyetin ihtiyaç duyduğu önemli bileşenlerin birçoğuna kendi başına sahiptir. Ancak kalori saymayı sevenlere kötü bir haberim var; 100 gram avokado 150-160 kkal :/ Her gün yarım adedini; ister kahvaltıda peynir ile karıştırarak, isterseniz öğle ve akşam yemeklerinde salatalarda veya ana yemeklerin yanında sos olarak kullanabilirsiniz. Özellikle diyet yaparken ciddi kabızlık sorunu yaşayanların diyetlerine eklediğimiz avokado ile kabızlık sorunlarının giderilebildiğini biliyoruz.

Antioksidanlar artık bilindiği üzere günümüzün anti-aging yani yaşlanma karşıtı ajanları. Avokado içerdiği glutatyon sayesinde hem bizleri yaşlanmanın etkilerinden hem de kanserden korunmaya yardımcı oluyor. İçerdiği triprofan sayesinde (kendisi aminoasitlerin en işe yarar olanıdır 😀 ) mutluluk hormonu yani serotonin sentezini arttırıyor. İçerdiği çinko, magnezyum ve B grubu vitaminleri sayesinde enerji metabolizmasının düzenlenmesinde rol oynuyor. Doymamış yağ asitleri ile kalp-damar sağlığına katkıları ise saymakla bitmez. Ufak bir miktar da demir içeriği ile kan yapımına yardımcı olduğunu söyleyip bu konuda da hakkını yemeyeyim 🙂

Son 10 yılda sadece yemekle kalmayıp sürdüğümüz meyve-sebze-bitki kervanına da katılmıştır avokado. Önce yağı sonra da ekstraktesi kozmetik sanayiinde kullanılarak “bir meyve daha ne kadar faydalı olabilir?” sorularına cevap olmuştur.