Pzt - Cts 9.00 - 17.00, Pazar KAPALI
|

Tatil Dönüşü Kurtarma Diyetleri

Yedik, içtik, gezdik, eğlendik…

Her güzel şey gibi tatil de bitti. Şimdi eve dönüş zaman. Dönüş yolunda biraz güzel anı, hafif bronz bir ten ve bir kaç kilo da fazlalık ile birlikte eve dönenlerden misiniz? O zaman bu yazı tam size göre.
Artık hepimiz adımız gibi biliyoruz ki yaz aylarında diyet yapmak dünya üzerindeki en zorlu durumlardan birisi. Neden mi?
Çünkü, uzun geçen kışın ardından sıcak havalar ile hepimiz kendimizi sokaklarda, plajlarda ve buna benzer birçok açık alanda sosyalleşirken bulduk. Kışın stresi, yorgunluğu derken yaz hepimize ilaç gibi geldi. Ama bazen sosyalleşmek yemek hatta içmek demekti bizler için 😀
Üstüne bir de yaza denk gelen şekerli, etli yani adında bile yemek olan iki bayram eklenince bu yaz kilo almak ya da en azından var olan diyetleri sürdürememek kaçınılmaz sonumuz oldu.

Peki şimdi ne olacak?

Yaz bittiyse kaldığımız yerden diyetlerimize, sağlıklı beslenme düzenimize geri dönebiliriz. Yeni hedeflerle yeni başlangıçlar da yapabiliriz. Sonbahar ve ilkbahar diyet yapmak için çok güzel zamanlardır. Diyet sezonu denen şey öncelikle bu iki aydan oluşur, sonra kış gelir arkalarından.
En güzel başlangıç, hemen şu anda yapılan başlangıçtır. Siz birşeyleri değiştirmeyi planlarken, zaten birşeyler durmanadan değişiyor. Bu değişime bir kenarından adapte olma zamanı! Yani şu andan itibaren durumu kurtarmak için yapılacakları ben aşağıda sıralıyorum siz de hemen uygulamaya başlayın 🙂

*Kaç kilo fazlan olduğunu öğren. En yakın vücut analiz cihazına koşup, beden kitle indeksi ve yağ oranı gibi değerlerini kontrol et ve bir uzmandan bu analizin raporunu yorumlamasını iste.

*Fazlalıklarla vedalaşmak için bir yol haritan olsun, ve mutlaka bir hedefin! Mesela ilk 3 kilo için Eylül sonu, diğer 5 kilo için Ekim sonu gibi kendine kilometre taşları belirle. Hedefin net olsun: 2017’ye 55kg gireceğim, bu yaz o çok beğendiğim bikiniyi giyeceğim. Bu konuda da mutlaka bir uzmandan yardım al. Bu haritayı kullanırken bir rehbere danışmak hedefe daha basit yollarla gitmene yarımcı olur.

*Çabuk gelen çabuk gider kuralına güven. Son zamanlarda aldığın kiloların küçük çabalarla hemencecik gideceğini unutma. Hızlı aksiyon al, kilolar bedenine yapışmadan hemen diyete başla, sakın erteleme!

*Eğer yaz bol fastfood, alkol ve karbonhidrat ile geçtiyse detoksların arındırıcı etkisine güven. Ama her gördüğün detoks senin için uygun olmayabilir. Bedenin arındırmak yerine işleri daha da karmaşık hale getirebilirsin, bunu unutma.

*Eğer tahminlerinden biraz fazla kilo aldıysan ve ailende diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıklar var ise ilk iş kan tetkiklerini yaptırmak için bir dahiliye veya endokrin uzmanına görün. Özellikle hayatının bir dönemi insülin direnci ya da tiroid sorunları yaşadıysan hemen şu anda al randevunu.

*Diyet yapmak ya da sağlıklı beslenmek ile ilgili ön yargıların varsa sana en sempatik gelen diyetisyenden bir tanışma randevusu iste, bir iki deneme sonunda o çok seveceğin yol arkadaşını bulacağına emin ol.

*Spor ve her türlü fiziksel aktivite ile bedeninin sınırlarını keşfet. Sadece düzenli egzersiz yaparak kaslarının vücudunu değiştirip daha da güzelleştirdiğini göreceksin.

*Sıvılar bu yoldaki en büyük yardımcın olmalı. Başta su olmak üzere, sebze ve bazı meyve suları ile hergün vücuduna, metabolizmanın hızla çalışmasına yardım edecek kadar sıvı aldığından emin ol.

Diyet sezonu açılmıştır, umarım bol başarılı bir yıl olur. Hadi herkes diyetisyenine 🙂