Pzt - Cts 9.00 - 17.00, Pazar KAPALI
|

Sıkça Sorulan Sorular

Sizlerden sıkça gelen soruları aşağıdaki gibi derlemeye çalıştım. Eğer cevaplar sizi tatmin etmediyse bu linkteki iletişim formundan ya da iletişim bilgilerimden bana ulaşabilir, sorularınızı iletebilirsiniz.

Ketojenik diyet herkese uygun mudur?

Hamilelik, emzirme, şeker hastalığı, kalp-damar hastalığına sahip değilseniz ketojenik diyet yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Hatta yapılan araştırmalar ketojenik diyetlerin sağlığı iyileştirici etkisi olduğunu göstermiştir.

1 ayda en fazla kaç kilo verebilirim?

Bu tamamen cinsiyet, fiziksel aktivite düzeyi, metabolizmal hastalık, daha önce diyet yapıp yapmamış olma durumunuzla alakalı olarak değişir. Örnek vermek gerekirse 120kg olan erkek bir birey 1 ayda 10kg verebilir, ama aynı kişinin metabolizmal hastalığı varsa bu rakam 4-5kg aralığında da olabilir. Sağlıklı ve orta düzey fiziksel aktiviteye sahip kişiler için bir ortalama vermek gerekirse bu rakam aylık 6 ila 9 arasında değişebilir.

Metabolizmam çok yavaş, hızlandırmak için ne yapabilirim?

Metabolizma hızını arttırmak için en temel kurallar şöyledir; protein oranı yüksek bir diyet uygulamak, daha fazla hareket etmek, daha fazla su tüketmek. İçerdiği protein miktarı fazla olan diyetler (Dukan vb.) uygulamak yerine protein-yağ-karbonhidrat dengesi iyi olan diyetler tercih edilmelidir. Aksi takdirde metabolizma hızlandırmak yerine, sağlığınız üzerinde kalıcı hasarlara yol açabilirsiniz.

Diyet yaparken kaçamak yapıp diyetimi bozdum, nasıl toparlayabilirim?

Bu durum diyet sürecinde en sık yaşanan durumlardan birisidir. Sosyal hayatta diyet bozacak birçok durumla karşılaşırsınız. Hedeflerine emin adımlarla yürüyen biriyseniz bunlar sizin için caydırıcı olmayabilir. Ancak kaçamak yapanlardansanız şunu unutmayın, ufak tefek aksaklıklar olsa da diyeti bırakmak sizi en başa hatta başladığınız yerden daha kötü bir noktaya getirir. Diyeti bozduğunuzda bu durumu diyetisyeninizle paylaşmaktan çekinmeyin, çünkü ancak o, sizin bu durumu zararsız atlatmanızı sağlayabilir. Bu bazen bir detoks olabilir, bazen kalori kısıtlaması olabilir bazense hiçbirşey yapmadan sizi gözlemleyebilir. Her koşulda yoldan çıkmadan hedefe yürümeye devam etmenizi sağlayacaktır. Kendi başınıza bulduğunuz çözümler sizi daha da çıkmaza sokabilir.

İnsülin direnci olan kişiler kilo verebilir mi?

İnsülin direnci ve kilo problemi birbiri içine girmiş iki sorundur. Kilo aldıkça insülin direnciniz artar, insülin direnci arttıkça kilo alırsınız. Bu kısır döngüden kurtulmak aslında çok basit. Birinci kural, varsa size verilen ilaç tedavisini aksatmayın, ikincisi düşük karbonhidrat diyeti (Low Carb ) uygulayın ve son olarak da olabildiğince hareketli olun.

Ödem sorunumu nasıl çözebilirim?

Vücutta ödem birden farklı sebeple oluşabilir. Bunları; aşırı tuz tüketimi, az su tüketimi, fazla çay-kahve tüketimi, sık ve aşırı alkol alımı, fast-food, fazla miktarda karbonhidrat ve bir takım hastalıklar. Bunların birçoğu düzenli bir diyet programı ile çözülebilir.